Non League Daily

FA Trophy 3rd Round Qualifying draw

The draw for the third round qualifying of the Buildbase FA Trophy took place at Wembley on Monday.

With the winning clubs and those who drew in Saturday's second round qualifying ties now joined by 44 clubs who were exempt until this stage, there are 40 ties at the next stage of the competition.

And last season's Trophy winners will begin their defence of the title at this stage, with York City drawn out at home to Coalville Town.

Two of TheFA.com's featured clubs in last week's build-up to the second round qualifying were also in the draw.
Marine were paired with FC United of Manchester at home and Harlow Town were given a trip to Hampton & Richmond Borough, following their weekend victories over Atherton Collieries and Dulwich Hamlet respectively.

Matches in the third round qualifying will take place on Saturday 25 November, with winning clubs receiving £5000 from the FA's competition prize fund.

The third round qualifying draw:

1 Brackley Town v Salford City
2 York City v Coalville Town
3 Hednesford Town or Cleethorpes Town v Spennymoor Town
4 Grantham Town v Chorley
5 Tamworth v Warrington Town or Ashton United
6 AFC Telford United v Droylsden
7 Darlington v Harrogate Town
8 Gainsborough Trinity v Stafford Rangers
9 Bradford (Park Avenue) v Stourbridge
10 Boston United v Kidderminster Harriers
11 Nuneaton Town v North Ferriby United
12 Stockport County v Southport
13 Blyth Spartans v Stalybridge Celtic
14 Glossop North End v Workington
15 Alfreton Town v Altrincham
16 Leamington v Curzon Ashton
17 Lancaster City v Mildenhall Town
18 Marine v FC United Of Manchester
19 Lewes v Truro City
20 Havant & Waterlooville v Dorking Wanderers
21 East Thurrock United v Shortwood United
22 Taunton Town or Beaconsfield Town v Concord Rangers
23 Hemel Hempstead Town v Bognor Regis Town
24 Farnborough or Banbury United v Hartley Wintney
25 Oxford City v Hereford or Potters Bar Town
26 Hendon v Slough Town
27 Braintree Town v Moneyfields or Cray Wanderers
28 Welling United v Weston Super Mare
29 St Albans City v Poole Town
30 Metropolitan Police v Wingate & Finchley
31 Whitehawk v Chippenham Town
32 Sittingbourne or Haringey Borough v Thame United
33 Brentwood Town v Dartford
34 Chesham United v Gloucester City
35 Hungerford Town v Billericay Town
36 Hampton & Richmond Borough v Harlow Town
37 Bath City v Margate or Bowers & Pitsea
38 Wealdstone v Chelmsford City
39 Eastbourne Borough v Royston Town
40 Ashford Town (Middx) or Kingstonian v Heybridge Swifts

Source: thefa.com

TABLES, FIXTURES, Results, Team News & MORE