The draw for the Emirates FA Cup third round qualifying took place at Wembley Stadium on Monday afternoon.
Following the weekend’s ties in the second round qualifying, which featured 16 draws and one postponed game, there were 97 clubs still involved in the draw.

And they now know who they will or could be facing later in September as they compete for a place in the fourth round qualifying, when clubs from the National League enter the fray.




One tie which immediately catches is the eye is the pairing of two clubs who have recent history of winning at Wembley, as last season’s Buildbase FA Vase winners South Shields have been paired with the 2017 Buildbase FA Trophy winners York City.

Third round qualifying ties will be played across the weekend of Saturday 30 September 2017, with winning clubs receiving £7000 from The FA’s prize fund.

This week’s replays start on Monday evening when Cambridge City host St. Albans City, before the majority of the remaining second round qualifying ties take place on Tuesday evening.

Following the postponement of the Cornwall derby between Bodmin Town and Bideford due to a water-logged pitch at Priory Park, they will meet on Wednesday evening with the winners facing a trip to face Haringey Borough in the next round.

See the full draw below.

 

1 1874 Northwich v Ossett Town
2 AFC Mansfield or Rushall Olympic v Boston United or Haughmond
3 Stafford Rangers v AFC Telford United
4 Newcastle Benfield v Kidderminster Harriers
5 Nantwich Town v Nuneaton Town
6 Boston Town v Warrington Town or Hyde United
7 Banbury United v Shildon
8 Scarborough Athletic v Stratford Town
9 Basford United v Kettering Town
10 Shaw Lane Association v Lancaster City
11 Buxton v Alvechurch
12 Stockport County v Handsworth Parramore or FC United Of Manchester
13 Ashton Athletic v Chorley
14 Leamington v Gainsborough Trinity
15 Stourbridge v Alfreton Town or AFC Rushden & Diamonds
16 South Shields v York City
17 Harrogate Town v Bradford (Park Avenue)
18 Swindon Supermarine v Paulton Rovers
19 Hanwell Town or Enfield Town v Glebe or Phoenix Sports
20 FC Romania or Hayes & Yeading United v Havant & Waterlooville
21 Hereford v AFC Hornchurch
22 Slough Town v Poole Town
23 Brackley Town v Braintree Town or Royston Town
24 Concord Rangers v Dorking Wanderers
25 East Thurrock United v Harlow Town
26 Chelmsford City v Weymouth
27 Cinderford Town v Hampton & Richmond Borough or Potters Bar Town
28 Oxford City v Leiston
29 Margate v Herne Bay
30 St Albans City or Cambridge City v Bridport or Cadbury Heath
31 Metropolitan Police or Heybridge Swifts v Frome Town
32 Truro City v AFC Sudbury
33 Eastbourne Borough v Bognor Regis Town
34 Bath City v Hemel Hempstead Town or Wingate & Finchley
35 Needham Market v Dartford
36 Haringey Borough v Bodmin Town or Bideford
37 Folkestone Invicta v Aylesbury United
38 Hungerford Town v Thamesmead Town or Billericay Town
39 Colney Heath or Burgess Hill Town v Wealdstone
40 Ashford Town (Middx) v Leatherhead

 

Source: thefa.com


Follow us on Twitter

Contact Us

Editor: Chris Brookes
t: 0191 442 1001
e: cbrookes@balticpublications.co.uk
HYPoint, Saltmeadows Road, Gateshead, Tyne & Wear. NE8 3DA

Get in touch

13 + 9 =

© 2021 Baltic Publications Limited