The ties have been drawn for the first round qualifying of this season’s Buildbase FA Trophy.

The games are due to take place on Saturday 26th October, with winners receiving £2,450 and losing sides receiving £800.

1 Buxton v Hyde United
2 Prescot Cables v Pickering Town or Stocksbridge Park Steels
3 Whitby Town v Worksop Town
4 Lancaster City v Witton Albion
5 Nantwich Town v Bamber Bridge
6 Atherton Collieries v Scarborough Athletic
7 Morpeth Town v Mossley
8 Runcorn Linnets v Pontefract Collieries
9 Tadcaster Albion or Brighouse Town v Droylsden or Workington
10 Warrington Town v Ashton United
11 Dunston v Gainsborough Trinity
12 Radcliffe v FC United of Manchester
13 Kidsgrove Athletic v Colne
14 Stalybridge Celtic v South Shields
15 Redditch United v Histon or Corby Town
16 AFC Rushden & Diamonds v Banbury United
17 Leek Town v Chasetown
18 Evesham United or Halesowen Town v Stamford
19 Stourbridge v Nuneaton Borough
20 Peterborough Sports v Alvechurch
21 Biggleswade Town v Bedworth United
22 Cambridge City v Needham Market
23 Carlton Town v Matlock Town
24 Lowestoft Town v Coalville Town
25 Basford United v Mickleover Sports
26 St Ives Town v Soham Town Rangers
27 Grantham Town v Rushall Olympic
28 Tamworth v Leiston
29 Sutton Coldfield Town v Stafford Rangers
30 Stratford Town v Hednesford Town
31 Bromsgrove Sporting v Barwell
32 Folkestone Invicta v Lewes
33 AFC Sudbury v Harrow Borough
34 Haywards Heath Town v Aylesbury United or Sevenoaks Town
35 Carshalton Athletic v Merstham
36 Uxbridge v Bognor Regis Town
37 Westfield v Beaconsfield Town
38 Hitchin Town v Bedfont Sports Club
39 Ashford United or Witham Town v Barton Rovers
40 Hornchurch v Berkhamsted
41 Haringey Borough v Horsham
42 Maldon & Tiptree v Cray Wanderers
43 Bishop’s Stortford v Enfield Town
44 Heybridge Swifts v Potters Bar Town
45 Brightlingsea Regent v Royston Town
46 Metropolitan Police v Tilbury
47 Leatherhead v Whitstable Town or Ware
48 East Grinstead Town or Aveley v Bowers & Pitsea
49 Sittingbourne v Tooting & Mitcham United
50 Chipstead v Ashford Town (Middx) or Canvey Island
51 Whitehawk v Hendon
52 Barking v Margate
53 Wingate & Finchley v Hayes & Yeading United
54 Kingstonian v Corinthian Casuals
55 AFC Dunstable v Hastings United
56 Phoenix Sports v Kings Langley
57 Cheshunt v East Thurrock United
58 Basildon United v Chesham United
59 Worthing v Walton Casuals
60 Yate Town v Tiverton Town
61 Melksham Town v Basingstoke Town
62 Truro City v Blackfield & Langley
63 Poole Town v Hartley Wintney
64 Winchester City or Thame United v Frome Town
65 Marlow v Sholing
66 Salisbury v Dorchester Town
67 Willand Rovers v Larkhall Athletic
68 Wimborne Town v Taunton Town
69 Swindon Supermarine v Thatcham Town
70 Gosport Borough v Farnborough
71 AFC Totton v Weston Super Mare
72 Highworth Town or Cinderford Town v Merthyr Town

Contact Us

Editor: Chris Brookes
t: 0191 442 1001
e: cbrookes@balticpublications.co.uk
HYPoint, Saltmeadows Road, Gateshead, Tyne & Wear. NE8 3DA

Get in touch

15 + 14 =

© 2021 Baltic Publications Limited