The draw has been made today for the first round proper of this season’s FA Vase.

WINNING CLUB TO RECEIVE £825
LOSING CLUB TO RECEIVE £250

1 Redcar Athletic v Holker Old Boys
2 Penistone Church v AFC Liverpool
3 Abbey Hey v Nostell MW
4 Jarrow v Yorkshire Amateur
5 Liversedge or Ashton Athletic v Newcastle Benfield
6 Charnock Richard v Nelson or Ashington
7 Warrington Rylands v Padiham
8 Guisborough Town v Runcorn Town
9 Lower Breck v Newton Aycliffe
10 Maltby Main v Newcastle University
11 Wythenshawe Town v North Ferriby
12 Hallam v AFC Blackpool
13 Bridlington Town v North Shields
14 Bootle v Shildon
15 Irlam v Seaham Red Star
16 Sunderland Ryhope CW v Penrith
17 Cheadle Town v New Mills or Winterton Rangers
18 Barnton v Bacup Borough
19 1874 Northwich v Harrogate Railway Athletic
20 Rocester or Bewdley Town v Stapenhill
21 Shepshed Dynamo v Melton Town
22 Coventry Sphinx v Heanor Town
23 Aylestone Park v Lye Town
24 Grimsby Borough v Quorn
25 Eccleshall or Hanley Town v Deeping Rangers
26 Harrowby United v AFC Bridgnorth
27 Racing Club Warwick v Abbey Hulton United
28 Paget Rangers v Radford
29 Shirebrook Town v Boldmere St Michaels
30 Dudley Sports v Rugby Town
31 Loughborough University v Cadbury Athletic
32 Rainworth MW v Belper United
33 Anstey Nomads or Boston Town v Leicester Nirvana
34 Stourport Swifts v Skegness Town
35 Congleton Town v GNP Sports
36 Studley v Long Eaton United
37 Malvern Town v Rothwell Corinthians
38 Westfields v Romulus or Leicester Road
39 Stone Old Alleynians v AFC Mansfield
40 Gorleston v Baldock Town
41 Cockfosters v Cogenhoe United
42 Ilford v FC Clacton
43 Bugbrooke St Michaels v Stanway Rovers
44 Ampthill Town v Walthamstow
45 Wellingborough Town v Haverhill Rovers
46 Norwich United v Whitton United or White Ensign
47 Whittlesey Athletic v Mildenhall Town
48 Holland or Colney Heath v New Salamis
49 Fakenham Town v Crawley Green
50 Newbury Forest v May & Baker Eastbrook Community
51 Norwich CBS v Ipswich Wanderers
52 Milton Keynes Irish v Stansted
53 Northampton Sileby Rangers v Burton Park Wanderers
54 Mulbarton Wanderers v Newport Pagnell Town
55 Coggeshall United v Hashtag United
56 Walsham Le Willows v Hoddesdon Town
57 Raynes Park Vale v Sheerwater
58 Sandhurst Town v North Greenford United
59 Jersey Bulls v Cobham
60 Risborough Rangers v Erith & Belvedere
61 Fleet Town v Littlehampton Town
62 Frimley Green v Flackwell Heath
63 Clapton v Petersfield Town
64 Saltdean United v Epsom & Ewell or Bridon Ropes
or Langney Wanderers
65 Eastbourne Town v Southall
66 Tooting Bec v Guildford City
67 Worthing United v Edgware Town
68 Steyning Town Community v Seaford Town
69 Sutton Athletic v Sheppey United
70 Newhaven v Ascot United
71 Kennington v Fisher
72 Walton & Hersham v Peacehaven & Telscombe
73 Stansfeld v AFC Hayes
74 Welling Town v Hanworth Villa
75 Hadley v Pagham
76 Holmesdale v AFC Uckfield Town
77 CB Hounslow United v Horley Town
78 Reading City v Lancing
79 Cheddar v Ashton & Backwell United
80 Bridgwater Town v Welton Rovers
81 Keynsham Town v Bashley
82 Bishop’s Cleeve v Shepton Mallet
83 Clevedon Town v Whitchurch United
84 Brockenhurst v Street
85 Fareham Town v Roman Glass St George
86 St Blazey v Helston Athletic
87 New Milton Town v Clanfield 85
88 Falmouth Town v Abingdon United
89 Millbrook v Sherborne Town
90 Newton Abbot Spurs v Ringwood Town
91 Brimscombe & Thrupp v Longwell Green Sports
92 Royal Wootton Bassett Town v Camelford
93 Cribbs v Newport (IW)
94 Hamworthy United v Ilfracombe Town
95 Wells City v Westbury United
96 United Services Portsmouth v Bournemouth
97 Milton United v Longlevens
98 Lymington Town v Tavistock

All ties must be played on Saturday 31 October 2020, kick-off 3.00pm.

Source: thefa.com

Contact Us

Editor: Chris Brookes
t: 0191 442 1001
e: cbrookes@balticpublications.co.uk
HYPoint, Saltmeadows Road, Gateshead, Tyne & Wear. NE8 3DA

Get in touch

7 + 10 =

© 2019 Baltic Publications Limited